Sommarlängtan i fimo

Tänkte bara visa upp de senaste smyckena jag gjort i fimolera. De är väldigt sommar- inspirerade. Jordgubbstårtor, ananas split, päron split, och mjukglass i rån! Självklart kommer även dessa ut på tradera inom kort.

 Har även sytt en del det senaste men kan inte visa upp det ännu eftersom det är i present, skulle vara förargligt om födesledagsbarnet skulle få en smygtitt. Men jag hoppas han blir glad, om några timmar kommer det på posten.

 

jordgubbstarta i fimoleraGlasstrut2Isglass

Bookmark and Share

6 kommentarer

  1. Jossan♥ Says:

    Hejsan!
    skulle du inte kunna göra ett par örhängen av dom där tårtbitarna? :)
    kram

  2. Becca Says:

    Hej!
    Jo, det kan jag göra. Kanske att dom blir för stora? tänkte jag skulle göra storleken mindre till örhängen så det inte blir för tungt. Dessa är 2cm tjocka och 2,5cm långa. Men ska som sagt göra mindre redan nu i veckan!
    Kram

  3. Nea Says:

    Hur gjorde du rånet till glassarna?

    jättesnällt om du berättade ^_____________^

  4. Becca Says:

    När jag gjorde rånet så började jag med att göra en ”mall” innan i lera, och låter den stelna i ugnen. Sen kavlar jag ut så tjock jag vill ha leran (rånet) och trycker mallen emot så det blir tvärtom rutigt. Åh vad svårt det var att förklara, men rätt enkelt i praktiken.:)

  5. Nea Says:

    ååh tack ^_______________^

    p.s. gillar dina grejer skarpt :D

  6. Mikka Says:

    Åh hur får du så fin och verklig textur på själva ”tårtbottnarna” på tårtbitarna?

Skriv något snällt!

Spam Protection by WP-SpamFree